Ilie Bolojan continuă să-i sfideze pe români. Pe 2 decembrie își asumă răspunderea pentru noile legi ale sărăciei. Niciun cuvânt despre demisia lui Moșteanu

Ilie Bolojan continuă să-i sfideze pe români. Pe 2 decembrie își asumă răspunderea pentru noile legi ale sărăciei. Niciun cuvânt despre demisia lui Moșteanu
Ilie Bolojan continuă să-i sfideze pe români.
Premierul Ilie Bolojan a anunţat, vineri, că cel mai probabil pe 2 decembrie se va prezenta în plenul Parlamentului, pentru a-și asuma răspunderea pe noul pachet de legi ale austerității. Deși într-un mod total neobișnuit a făcut declarații înaintea ședinței de guvern, Bolojan n-a spus o vorbă despre demisia lui Ionuţ Moşteanu din funcția de ministru al Apărării Naționale, pe fondul scandalului uriaș generat de diploma sa de studii superioare. Anterior, premierul a transmis că îl propune ca interimar pe Radu Miruță, care ocupă în prezent funcția de ministru al Economiei.
”Am luat act de demisia domnului Ionuţ Moşteanu din funcţia de ministru al Apărării Naţionale şi vicepremier al guvernului României. Îi mulţumesc pentru activitatea depusă în exercitarea mandatului”, a transmis Bolojan într-o mesaj publicat de Executiv.
”Îi voi propune preşedintelui României ca interimatul funcţiei să fie asigurat de dl Radu Miruţă, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului”, se mai arată în mesajul menționat.
Ionuț Moșteanu și-a prezentat, vineri, demisia din funcția de ministru al Apărării cu puțin timp înainte de începerea ședinței liderilor USR, eveniment ce se anunța extrem de tensionat în contextul scandalului în care este implicat numele său. Anterior, Moșteanu a avut o discuție telefonică cu președintele Nicușor Dan.
Citește și:
- 06:44 - Statul român și-a arătat neputința la Galați. Robert Turcescu: „România nu își mai poate apăra cetățenii. Oamenii nu mai au încredere în politicieni”
- 21:30 - Zelenski îi mulțumește lui Nicușor Dan după dezvăluirile despre drona din Galați: „Faptele sunt cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”
- 15:54 - Nicușor Dan avertizează Rusia: Ambasadorul de la București ar putea fi expulzat dacă incidentele cu drone se repetă
- 13:04 - Călin Georgescu, mesaj pentru români după slujba de Rusalii din Buftea: "Un conducător de țară, de glie, ascultă de Dumnezeu, nu de oameni" VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














